Cheddar, alebo po našom čedar, patrí k tvrdým syrom. Tento syr dokáže ozvláštniť množstvo pokrmov. Pochádza z Anglicka, kde prechádza špeciálnym procesom spracovania, vďaka ktorému získava svoju neopakovateľnú chuť a arómu.
Tento druh syru pochádza z juhozápadnej časti Anglicka. Po spracovaní mlieka sa tvaruje do veľkých bochníkov. Tie sú uskladnené v jaskyniach, kde dozrievajú niekoľko mesiacov až rokov. Od času zrenia závisí aj samotná kvalita syru. Na začiatku má totiž veľmi jemnú, dalo by sa povedať až nevýraznú chuť. Ak by ste ochutnali syr, ktorý ešte dostatočne nevyzrel, pravdepodobne by vás zaskočila jeho slanosť. Tá sa však po čase začne pomaly strácať. Produkt má na konci svoju typickú, výraznú orechovú chuť.
Čedar zrie minimálne šesť mesiacov, teda pol roka. Naozaj kvalitné kúsky, však v jaskyniach oddychujú až tri roky. Pokiaľ by sa vám podarilo ochutnať takto kvalitne vyzretý syr, jeho orechová chuť by vás prekvapila. Spoznáte ho aj podľa špecifického výzoru. Na jeho povrchu sa totiž časom začínajú vytvárať výrazné kryštáliky. Ide o mliečnu bielkovinu, takzvaný kazeín. Ak si tento syr zvyknete kupovať v bežných predajniach, pravdepodobne konzumujete mladé syry, dokonca ich náhrady. V tomto smere sa však určite oplatí investovať, minimálne raz, aby ste ochutnali pravú chuť čedaru.
Na jeho výrobu sa používa kravské mlieko, a to ako surové, tak pasterizované. Najprv sa z mlieka vyrobí hustý tvaroh. Ten sa neskôr zomelie na malé guľôčky, ktoré sa istú dobu varia. Po jeho zhustnutí ešte musí odtiecť prebytočná srvátka. Tento moment je pri výrobe tohto syra veľmi dôležitý, pretože stojí za jeho špecifickou konzistenciou. Uvarený a tuhý tvaroh sa najprv pokrája na veľké kusy. Tie sa poukladajú šikmo na seba. Po tom, ako z nich stečie všetka srvátka, je tvaroh opäť rozomletý. Nakoniec sa ešte poriadne osolí a natlačí do špeciálnych foriem. V nich je vylisovaný a umiestnený do spomínaných jaskýň.